„Švyturio – Utenos alaus“ tikslas – nulinė anglies dvideginio emisija

„Švyturys-Utenos alus“ iki 2030 m. siekia sumažinti į aplinką išmetamą anglies dvideginį iki nulio ir tapti žaliausiu alaus gamintoju šalyje. Viena pagrindinių priemonių įgyvendinti šį tikslą – praėjusiais metais gamykloje Utenoje įkurta viena didžiausių Lietuvoje saulės jėgainių. Ši jėgainė per metus patenkino 12 proc. gamyklos elektros poreikio, o šiltuoju ir saulėtu sezonu – beveik penktadalį. Darykla taip pat keičia senus šaldytuvus į energiją taupančius šaldymo įrenginius, planuose – energijos gamyba iš biomasės atliekų.Ant „Švyturio-Utenos alaus“ daryklos stogų sumontuotos saulės baterijos, kurių suminė galia 1 MW, buvo įrengtos ir pradėjo veikti praėjusių metų kovą. Per visus metus ši saulės jėgainė patenkino 12 proc. gamyklos elektros poreikio, o šiltuoju metų laiku – 18 proc.


„Mūsų gamybos ciklas yra sezoniškas – nors gamyba žiemą nenutrūksta, tačiau vasarą pajėgumai stipriai išauga, atitinkamai didėja ir elektros energijos poreikis, kurios reikšmingą dalį pasigaminame iš saulės.

Kiekvienais metais su turimomis saulės baterijomis planuojame taupyti ne mažiau 950 MWh elektros energijos. Saulės elektrinė yra itin didelis ir svarbus projektas, kuriuo labai didžiuojamės ”, - pasakoja „Švyturys – Utenos alus“ korporatyvinių reikalų ir komunikacijos direktorius Dainius Smailys.

Smailys,


Skatina visus verslus imtis veiksmų


„Carlsberg“ grupei priklausanti darykla „Švyturys-Utenos alus” įgyvendina „Carlsberg“ tvarumo politiką, kurioje greta atsakomybės vartotojams bei darbuotojams apibrėžti svarbūs ir konkretūs ekologiniai įsipareigojimai. „Carlsberg“ grupė yra prisijungusi prie Paryžiaus klimato kaitos susitarimo ir pasirašiusi konkretų veiksmų planą, pagal kurį grupės įmonės iki 2030 m. turėtų sumažinti į aplinką išmetamą anglies dvideginį iki nulio.


„Vis dėlto, jei tik kelios didžiausios įmonės laikysis aplinkos taršos mažinimo principų, niekas iš esmės nesikeis – taip mes nepajudėsim su tikslų įgyvendinimu visos šalies mastu. Mažesnės įmonės gali galvoti, kad jų indėlis nėra svarbus ar nieko nepakeis, tačiau tai netiesa. Jeigu šiuo metu įmonė neturi galimybių pasigaminti ar lėšų pirkti energiją iš atsinaujinančių energijos šaltinių, labai skatiname bent jau energijai imlius įrenginius keisti naujais ir moderniais. Imamės aktyvių veiksmų, todėl tikimės, jog ir kiti verslai seks tokiu pavyzdžiu ir ekologinė bei socialinė atsakomybė taps jų prioritetu“, - teigia D. Smailys.


Planuose – energijos gamyba iš biomasės atliekų


Apie pusę elektros energijos poreikio „Švyturys-Utenos alus“ perka energijos biržose, kuriose gali įsigyti energiją gaminamą iš atsinaujinančių energijos šaltinių.


„Daug elektros įsigyjame iš latvių – jie turi daug hidroelektrinių ir tai vienas iš paprasčiausių būdų mums Lietuvoje gauti energiją iš atsinaujinančių šaltinių. Pirktinė žalioji energija negali patenkinti visų mūsų poreikių, todėl svarstome ir apie alternatyvas. Viena perspektyviausių galimybių – gaminti energiją iš biomasės atliekų, kurios natūraliai susidaro alaus gamybos metu“, - pasakoja įmonės atstovas.


Šiuo metu, siekiant energijos gamyboje naudoti biomasės atliekas, „Švyturys-Utenos alus“ dairosi pažangiausių technologijų, atlieka konkrečius skaičiavimus, kurie parodys, kiek energijos poreikių tokia energija galės patenkinti.

Ambicingi tikslai iki 2022 m.


2016 metais „Švyturys-Utenos alus“ atliko energijos vartojimo auditą, kurio esminis tikslas - įvertinti energijos ir vandens nuostolius technologiniuose procesuose ir įrenginiuose bei numatyti priemones šiems nuostoliams sumažinti. Audito metu pateiktose išvadose buvo pateiktos rekomendacijos, padedančios taupyti energetinius resursus.


„Mes jau sėkmingai įgyvendinome nemažą dalį šių siūlymų – vykdome energetinių parametrų stebėseną, keičiame senus elektros variklius naujais, efektyvesniai, įrengėme minetą saulės elektrinę, perėjome prie LED apšvietimo patalpose ir kieme”, - komentuoja D. Smailys.


„Švyturys-Utenos alus“ taip pat investuoja į naują energiją taupančią įrangą – per pusantrų metų ketina pakeisti visus šaldytuvus.


„Siekiame, kad iki 2022 m. visi šaldytuvai naudotų technologijas, kurios palaiko klimato neįtakojantį šaldymo procesą. Investuojame į naujos kartos šaldytuvus, kurie nenaudoja ozono sluoksnį ardančių dujų, o jų energijos suvartojimas 5 kartus mažesnis nei dabartinių tradicinių šaldytuvų. Tiesą sakant, nuolatos ieškome naujų sprendimų ir partnerių, kurie galėtų mums padėti mažinti energijos suvartojimą“, – pasakoja D. Smailys.


„Švyturys-Utenos alus“ yra išsikėlę tikslą iki 2022 m. per pusę sumažinti anglies dvideginio emisiją produkto gamybos cikle ir 15 proc. bendroje įmonės veikloje. Iki 2030 metų įmonė tikisi pasiekti nulinę anglies dvideginio emisiją bei 30 proc. sumažinti taršos kiekius visame gamybos procese. Taip pat per kelis ateinančius metus „Švyturys-Utenos alus“ yra numatę įgyvendinti dar kelias energijos taupymo priemones - CO2 atgavimo sistemą, garo šilumos iš virimo katilo pakartotinį panaudojimą ir kitas.


„Mūsų uždaviniai nors ir ambicingi, bet itin konkretūs. Šiais veiksmais norime prisidėti prie klimato taršos mažinimo bei, tuo pačiu, atliepti augančius vartotojų lūkesčius pramonei. Tai ilgalaikė investicija – ne tik į mūsų įmonę, bet ir į aplinką“, - teigia įmonės atstovas.
Visos teisės saugomos © Lietuvos Respublikos energetikos ministerija