„Audimas”: energijos taupymas padeda gerinti ir darbo sąlygas


Aktyvaus laisvalaikio aprangos gamintojo AB „Audimas“ prioritetų sąraše tvarumas atsidūrė prieš dešimtmetį. Per šį laiką įmonei pavyko nuveikti nemažai: gamybos įrenginiai pakeisti efektyvesniais ir našesniais, įdiegti energijos taupymo sprendimai. Prieš šešerius metus įrengtos dvi saulės elektrinės jau atsipirko, o diegiamo LED apšvietimo nauda matoma kur kas didesnė nei tik sutaupytos išlaidos.

„Siekti tvarumo pradėjome nuo pokyčių įmonės viduje. Peržiūrėjome gamybos įrengimus, po truputį pradėjome juos keisti į efektyvesnius, vartojančius mažiau elektros energijos ir dirbančius našiau. Daug dėmesio skyrėme ir IT įrangos efektyvinimui – ieškojome veiksmingų būdų elektros energiją taupyti įvairiose srityse. Prieš dvejus metus atliktas energijos vartojimo auditas patvirtino, kad pasirinkome teisingą strategiją tvaraus energijos vartojimo link. Tokie rezultatai paskatino dar daugiau dėmesio ir finansų skirti aplinkai draugiškiems sprendimams”, –sako AB „Audimas“ bendrųjų reikalų skyriaus vadovas Ramūnas Geidrichis.

Padeda taupyti ir gerinti darbo sąlygas

Pastebėjus, kad daugiausiai elektros energijos sunaudoja apšvietimas, „Audimas“ pradėjo ieškoti ekonomiškesnių apšvietimo sprendimų. Siekiant sumažinti išlaidas už elektrą ir tausoti aplinką, aktyvaus laisvalaikio aprangos gamintojas surado patikimus tiekėjus ir prieš kelerius metus pradėjo įgyvendinti LED apšvietimo sistemos projektą. Buvo nuspręsta įprastas 65 vatų lempas keisti į 28 vatų LED technologiją. Skaičiuojama, kad iki 2019 metų iš viso atnaujinta apie 580 lempų ir daugiau nei 280 šviestuvų.

LED lempos pasižyminčios mažesniu elektros suvartojimu, padėjo pasiekti geriausią taupymo rezultatą. Šis projektas per paskutinius dvejus metus bendrovei sutaupė daugiau nei 11 tūkst. Eur. Nors apšvietimo resursų atnaujinimas dėl koronaviruso pandemijos sulėtėjo, bendrovės tikslas yra LED lempomis pakeisti visus šiuo metu naudojamus šviesos šaltinius.

Išlaidų elektros energijai taupymas nėra vienintelis motyvas, skatinantis aktyvaus laisvalaikio aprangos gamintoją toliau investuoti į šį sprendimą. Atnaujinus apšvietimą, matoma nauda yra kur kas platesnė nei tik sutaupytos išlaidos elektros energijai.

„Po pokyčių įvertinus patalpų apšvietimo kokybę, buvo akivaizdu, kad apšvietimas žymiai efektyvesnis už anksčiau naudotų liuminescencinių ir halogeninių lempų. Apšvietimas turi didelį vaidmenį žmonių produktyvumui ir savijautai, todėl mums rūpėjo, kad nauja sistema sukurtų geresnes darbo sąlygas įmonės darbuotojams. Kitas svarbus aspektas yra ekologiškumas. Palyginti su įprastomis lempos, LED šviestuvai tarnauja ilgiau, todėl sumažina pavojingų atliekų kiekį”, –apie modernizuotos švietimo sistemos naudą pasakoja „Audimo” Kokybės vadovė Laura Kuliešienė.

Prieš ketverius metus medžiagų sandėlyje seną apšvietimą pakeitus į LED, bendrovei dar nei karto neteko keisti nei vieno apšvietimo šaltinio. Įgyvendinti pokyčiai padėjo išvengti ir papildomų kaštų, dažnai reikalingų įprastų lempų keitimui ir jų priežiūros darbams.

Tvarūs sprendimai pagaliau atsiperka

Dar 2013metais įmonė nusprendė investuoti į saulės energetikos sprendimus ir jau šiandien skaičiuoja jų atsiperkamumą. Šiuo metu dalį įmonei reikalingo elektros kiekio pagamina dvi saulės elektrinės, kurios buvo pastatytos ant „Audimo” gamybos padalinių stogo Jonavoje ir Kaune. Per visą veikimo laiką jos sugeneravo daugiau nei 380 tūkst. kWh elektros energijos. Skaičiuojama, kad investicijos į saulės elektrines visiškai atsipirko prieš metus ir šiandien jau generuoja pelną. Nuo to laiko saulės moduliai pagamino daugiau nei 80 tūkst. kWh švarios elektros už maždaug 28 tūkst. Eur.

Kitą dalį reikalingos elektros energijos įmonė perka iš nepriklausomo elektros energijos tiekėjo, kuris garantuoja išskirtinai žalios elektros energijos tiekimą. Poreikis naudoti tik iš atsinaujinančių šaltinių gaunamą energijąbendroveikyla dėl kelių priežasčių.

„Dabartinė pasaulio ekonomika yra paremta elektros energija, kuri be išimčių reikalinga įvairiose srityse. Elektros energijos gamyba ir jos naudojimas lemia 2/3 viso į atmosferą patenkančio CO2. Nors situacija gerėja, šiandien vis dar didelė dalis elektros energijos ir šilumos yra gaminama iš iškastinio kuro. Pasirinkę naudoti švarią elektros energiją, turime galimybę prisidėti prie aplinkos tausojimo, keisti situaciją ir kartu įgyvendinti į tvarią gamybą orientuotus įmonės tikslus. Pastebime, kad klientai ir partneriai vertina tokiu būdu demonstruojamą atsakomybę už verslo poveikį aplinkai. Dėl to tvarūs sprendimai ne tik leidžia prisidėti prie teigiamų pokyčių, bet ir kilstelėti produktų vertę”, –apibendrina įmonės Kokybės vadovė L. Kuliešienė.Visos teisės saugomos © Lietuvos Respublikos energetikos ministerija