„Biržų duona”: įdarbinusi saulę, svarsto pažaboti ir vėją


Vieną didžiausių šalies kepyklų „Biržų duona“ susitelkti į tvarios veiklos kūrimą paskatino įmonės vertybės ir noras kurti socialiai atsakingą verslą. Saulę „sekiojantys“ moduliai šiuo metu bendrovei pagamina 40 proc. reikalingo elektros kiekio. Planuose yra iš atsinaujinančių energijos šaltinių patenkinti visus 100 proc., todėl svarstoma ateityje įsirengti ir vėjo jėgainę.

„Diegti energijos efektyvumo sprendimus paskatino bendras vertybinis požiūris. Mūsų įsipareigojimai glaudžiai siejasi su tvarumu, todėl bendrovės tikslas yra net ir kasdieniuose sprendimuose per šią prizmę vertinti savo pasirinkimus”, – sako UAB „Biržų duona“ vykdomasis direktorius Andrius Kurganovas.

Nusprendus siekti tvaraus ir socialiai atsakingo verslo modelio, įmonės gamybiniuose procesuose buvo atliktas energijos vartojimo auditas. Pagal gautas rekomendacijas vėliau įgyvendinti efektyvesni sprendimai.

„Biržų duonos” kepykloje yra įrengta moderni šiluminės energijos taupymo technologija. Jos pagalba kepimo proceso metu išskiriama šiluma yra surenkama ir pakartotinai panaudojama vandeniui ir bendroms patalpoms šildyti. Toks inovatyvus sprendimas per pastaruosius 9 mėnesius bendrovei leido sutaupyti per 250MWh elektros energijos. Pernai įmonė taip pat atnaujino visą apšvietimo sistemą gamybos linijose ir tokiu būdu 63 proc. sumažino energijos suvartojimą.

Siekdama mažinti aplinkos taršą, kepykla įsipareigojo mažinti vienkartinio plastiko naudojimą. Kartu su tiekėjais nuolat ieškoma alternatyvių sprendimų, kurie užtikrintų, kad kepiniai vartotojus pasiektų aplinkai draugiškame įpakavime. Skaičiuojama, kad per 2019 metus beveik 75 proc. panaudotų pakuočių buvo tinkamos perdirbimui. Bendrovės siekis yra iki šių metų pabaigos perdirbamų pakuočių skaičių padidinti iki 80 proc.

„Biržų duonos” veiksmai, siekiant mažinti taršą ir saugoti gamtą bei jos išteklius, šiais metais buvo įvertinti. Didžiausio Europos prekių ženklų tvarumo indekso „Sustainable Brands Index“ atliktame nepriklausomame tyrime bendrovė pateko tarp 10 tvariausių Lietuvos įmonių.

Ambicingi tikslai švarios elektros gamyboje

Tvarumo link „Biržų duona“ žengė dar vieną svarbų žingsnį – kepinių gamybos procesui reikalingą elektros energiją jai gamina moderni 450 kW galios saulės jėgainė. Biržuose šalia įmonės pastatyta saulės jėgainė yra viena moderniausių Lietuvoje.

Nuo kitų šalyje veikiančių jėgainių ši išsiskiria tuo, kad jos saulės moduliai sumontuoti taip, jog galėtų sekti ne tik saulės judėjimą horizonte – iš rytų į vakarus, bet ir keisti savo padėtį, priklausomai nuo saulės pakilimo aukščio virš horizonto. Šiuo metu saulės jėgainės generuojamas elektros kiekis patenkina 40 proc. bendrovės energetinio poreikio.

„Saulę sekanti sistema padeda maksimaliai išnaudoti saulės energiją, tačiau, kiek elektros energijos pagaminsime, priklauso ne nuo mūsų, o nuo saulės intensyvumo. Tai suprasdami nesiorientuojame į jau pasiektus rezultatus, bet žiūrime į ateitį ir ieškome būdų iš atsinaujinančių energijos šaltinių pasigaminti visą reikalingą elektros energijos kiekį. Svarstome galimybę pasistatyti vėjo jėgainę, kuri generuotų elektrą net ir apsiniaukusiu paros metu bei naktį”, – apie tvarius bendrovės siekius pasakoja jos vadovas.

Duoną prikelia naujam gyvenimui

Tvarumo įmonė siekia ne tik energijos vartojimo, bet ir kitose srityse. A. Kurganovas pasakoja, kad duonos kepykla negali ignoruoti ir visame pasaulyje aktualios maisto švaistymo problemos, todėl stengiamasi, kad duona, dėl savo išvaizdos netinkama pardavimui, būtų ne išmesta, o prikelta naujam gyvenimui.

Mūsų technologų sukurtas specialus raugas leidžia ne prekinės išvaizdos duonas panaudoti kitų duonų gamybai. Taip pat dalis „išvaizdos standartų“ neatitinkančių duonų ir nuo raikymo likusios duonos kriaukšlės panaudojamos kuriant kitus produktus. Šiuo metu turime dvi duonos granolas, šokoladą ir ledus su duonos trupiniais“, - „Biržų duonos“ vadovas vardija produktus, kuriuose duona atgimsta naujai.


Kuria artimą ryšį su bendruomene

„Biržų duona” yra viena didžiausių Biržų miesto darbdavių, o dauguma įmonėje dirbančių žmonių – vietiniai. Dėl to įmonė aktyviai įsitraukia į bendruomenės gyvenimą, palaiko jos veiklas ir dalinasi tvariomis idėjomis.

„Siekiame būti tvaria įmone, o savo pavyzdžiu įkvėpti aplinkinius gyventi darniau su aplinka ir sąmoningai vartoti. Praktika rodo, kad prasmingi darbai užkrečia ir vienija bendruomenę bendriems tikslams. Kuo daugiau įmonių ne tik savo veikloje sieks tvarumo, bet ir rūpintis aplinka skatins klientus ir darbuotojus, tuo greičiau pamatysime teigiamus pokyčius visuomenės mąstyme”, – sako „Biržų duonos” vadovas A. Kurganovas.

Pasak jo, verslams šiandien svarbu suprasti, kad energijos tausojimas yra ne tik protingas verslo sprendimas išlaidų taupymo prasme, bet ir leidžia mažais žingsneliais kurti švaresnę aplinką ateities kartoms.Visos teisės saugomos © Lietuvos Respublikos energetikos ministerija