BOD GROUP: žalioji įmonės strategija įtraukia ir darbuotojus


Technologijų grupės „BOD GROUP“ inžinierių įgyvendintas kompleksinis energijos taupymo sprendimas tapo pavyzdžiu daugeliui pramonės įmonių. Prieš 7-erius metus atidarytas technologijų centras buvo pripažintas vienu ekologiškiausių pramonės objektų Europoje. Jo išlaikymui šiandien naudojama geoterminė ir saulės energija. Kitas bendrovės užmojis – elektros energiją iš saulės gaminti ne tik ant stogo, bet ir nuotoliniu būdu. Nuolat diegiami tvarūs inžineriniai sprendimai bei akivaizdi jų naudaskatina ir įmonės darbuotojus domėtis saulės energetikos teikiamomis galimybėmis, pritaikyti jas savo buityje.

Įgyvendino originalų pramonės sprendimą

„BOD GROUP“valdo pažangiųsaulės modulių, akinių lęšių ir optinių laikmenų gamybos įmones. Besiplečiant verslams, 2013 m.bendrovė atidarė ekologiškiausiu pramonės pastatu Europoje pripažintą technologijų centrą. Apsispręsti diegti itin modernius energetinius sprendimus buvo didelis iššūkis – tuo metu pasaulyje nebuvo patyrusių šios srities specialistų, tad visus skaičiavimus, inžinerinius sprendimus teko atlikti savo jėgomis.

Įrengiant technologijų centrą buvo nuspręsta suderinti dvi tuo metu dar visai naujas technologijaspramonėje,kurios šiandien padeda taupyti elektros ir šilumos energiją. Ženklią dalį pastato energijos poreikio patenkina bendrovės sukurta saulės energijos beigeoterminė šildymo bei vėsinimo sistema.Ją sudaro 12 šilumos siurblių irant stogo pastatyta170 kW galios saulės elektrinė. Investicijos į geoterminio šildymo sistemą siekė 1 mln. Eur, o atsipirko per 3 m.

„Geoterminėir saulės energija leidžia pasiekti didžiausią energijos taupymą, nes visa energija yra iškart panaudojama arba patalpų šildymui ir apšvietimui, arba pramonės įrengimų aušinimui. Centre yra daug gamybos įrengimų, kurie generuoja šilumą. Pavyzdžiui, saulės modulių gamyboje apie 50 proc. suvartojamos energijos virsta šiluma, tad įrengimų aušinimui reikalingas didelis kiekis papildomos energijos.Žiemą šiluma panaudojama viso pastato šildymui, perduodama į pastate įsikūrusius biurus”, – paaiškina „BOD GROUP“ komunikacijos vadovas Martynas Rusteika.

Sutaupo iki 250 tūkst. Eur per metus

Geoterminės ir saulės energijos gamyba technologijų centruileidžia sumažinti CO2 dujų emisiją 400 tonųper metus – tiek patektų į aplinką, jei įmonių grupė naudotųsi centralizuotais šilumos ir elektros tiekimo tinklais.

Technologijų centre taip pat veikia išmaniosvėdinimoir rekuperacinė sistemos, patalpose yra įrengtas grindųšildymas. Bendrovė įdiegė ir kompiuterizuotą energijos valdymo sistemą, kuri reaguoja net į menkiausius šilumos ir šalčio pokyčius.Bendri kasmetiniai sutaupymai „BOD GROUP“ energetiniams poreikiams siekia iki 250 tūkst. Eurų.

Įmonės propaguojamas energetinis tvarumas įtraukia ir darbuotojus. Dirbdami atsinaujinančios energijos sektoriuje ir didelę dalįlaiko praleisdami tokiame moderniame pastate, darbuotojaisuvokia taupymo vertę ir sąmoningai naudoja energijos išteklius ir savo namuose. Jie domisi saulės energetikos teikiamomis galimybėmis ir turėdami galimybępatys įsirengia saulės elektrines. Tai daryti taip pat skatina ir gyventojams numatyta 30 proc. valstybės parama, kuri pagreitina šios investicijos atsiperkamumą iki 5 metų.

Partnerystė su Skandinavijos rinka skatina pasitempti

Modernėjant pramonei ir sudėtingėjant inžineriniams sprendimams, be abejonės kartu auga ir elektros suvartojimo kiekis. „BOD GROUP“energijos išteklių poreikis dar labiau padidėjo šių metų pradžioje bendrovės valdomo akinių lęšių gamintojo „Bod Lenses” gamybą perkėlus iš Trakų į Vilniuje veikiantį technologijų centrą. Dėl to planuojama padidinti saulės energijos gamybos pajėgumus.

„Svarstome kitais metais įrengti nutolusią saulės jėgainę ir išaugusioms reikmėms reikalingą elektrą gaminti nuotoliniu būdu. Šis sprendimas ženkliai praplės ant stogo esančios elektrinės gamybos apimtis ir leis žaliąją energiją maksimaliai panaudoti gamybos procesuose”, – pasakojaįmonių grupės komunikacijos vadovas.

Nuolat ieškoti tvaresnių sprendimų įmonių grupę skatina ir bendradarbiavimas su Skandinavijos šalimis. Būtent ten grupei priklausanti saulės energijos sprendimų tiekėja „SoliTek” eksportuoja daugiau nei 80 proc. pagamintų saulės modulių. Tvarumas šiose šalyse yra neatsiejama verslo dalis, todėl dvišalė partnerystė reiškia, kad užsienio įmonės turi atitinti aukštus socialinės atsakomybės ir aplinkosaugos standartus. Dirbdama su šia rinka, bendrovė perima daug „žaliojo“ verslo gerųjų praktikų, todėl jau seniai laikosi požiūrio, kad energijos išteklių taupymas yra ne tik įvaizdžio dalis, bet ir konkurencinis pranašumas.

„Diegdamipažangią energijos taupymo sistemą,pirmiausia galvojome ne apie finansinę naudą. Tvari energetika yra grupės įmonių genuose, o energijos taupymas yra mūsų inžinerinės patirties pagrindas. Norint eiti tvariu keliu, žinoma, reikalingos tam tikros žinios, tačiau visada galima kreiptis į šios srities profesionalus, kurie atliks energetinio efektyvumo įvertinimą, įvertins galimybes, poreikius ir pateiks verslo planą. Žalios investicijos pramonės sektoriuje atsiperka per 7-8 metus ir vėliau pridėtinę vertę kuria kiekvieną dieną. Tai iš esmės yra pasyvios sistemos, nes vėliau jų priežiūrai nereikia daug resursų ir finansinio kapitalo”, – apibendrina M. Rusteika.Visos teisės saugomos © Lietuvos Respublikos energetikos ministerija