„Danske Bank“: tvarus energijos vartojimas – konkurencinis pranašumas

Į tvarų energijos vartojimą orientuotas verslas diktuoja naujas taisykles nekilnojamojo turto vystytojams. „Danske Bank“ Globalių paslaugų centro biuras įsikūrė viename žaliausių pastatų Lietuvoje. Naujasis biurų pastatas, esantis „S7” verslo biurų komplekse Saltoniškių gatvėje, sunaudoja 40 proc. mažiau energijos, 52 proc. mažiau vandens ir į aplinką išskiria 32 proc. mažiau anglies dvideginio, nei įprasti biurai. Jame beveik nėra triukšmo, o naujausios technologijos reguliuoja drėgmės, šviežio oro ir saulės spindulių kiekį viduje.Visa „Danske Bank“ grupė vadovaujasi energijos taupymo strategija ir kelia atitinkamus reikalavimus naujoms darbovietėms.


„Tvarumas ir energijos taupymas yra labai svarbi šiuolaikinės skandinaviškos kultūros ir gyvenimo būdo dalis. Kadangi esame skandinaviško kapitalo įmonė, daug dalykų, kuriuos mes integruojame į savo veiklą, atkeliauja būtent iš Skandinavijos. Lietuvoje, ieškodami patalpų naujajam mūsų biurui, kėlėme labai aukštus reikalavimus nekilnojamojo turto vystytojams ir statybininkams. Pastatų kompleksas, kuriame įsirengėme, atitiko visus mūsų lūkesčius – jis pastatytas atsižvelgiant į naujausias su energijos taupymu susijusias tendencijas“, – sako Vilius Lukauskas, „Danske Bank“ Globalių paslaugų centro administracijos vadovas.


V. Lukauskas džiaugiasi, kad naujasis „Danske Bank“ biuras Vilniuje tapo pavyzdiniu visai „Danske Bank“ grupei. Pasak jo, į Lietuvą atvykę kolegos stebi, kokias naujoves diegia, kaip jos pasiteisina ir perima gerąsias praktikas. Naująjį „Danske Bank“ biurą aplanko ir lankytojai iš kitų kompanijų, kurios dairosi naujų patalpų ar jas įsirenginėja.


„Tokiems lankytojams rengiame ekskursijas, kartais jie atsiveža ir inžinierius, kurie domisi pastatų techniniais parametrais. Taigi atliekame ir tam tikrą „vedlio“ vaidmenį Lietuvoje. Įmonės siekia šių dalykų, nes tikriausiai visi supranta, kad tvarumas tampa konkurenciniu pranašumu“, – pasakoja V. Lukauskas.


Naujovės padeda sutaupyti dešimtis procentų energijos


Ant pastato stogo įdiegti saulės energijos moduliai. Pasak V. Lukausko, pastatas su šiomis baterijomis sugeneruoja apie 10 proc. biurui reikalingos elektros energijos. Dar viena naujovė – automatinės lauko žaliuzės, kurios reaguoja į saulės šviesą ir padeda neprikaisti patalpoms dienos metu. Tai padeda sutaupyti energiją tiek vėsinant patalpas, tiek jas šildant. Remiantis specialistų pateiktais duomenimis, reguliuojant pastato temperatūrą šiomis žaliuzėmis, sutapoma apie 40 proc. energijos. Dėl apšvietimui įdiegtų naujovių sunaudojama apie 50 proc. mažiau energijos, negu rinkos vidurkis.


„Patalpos apšviečiamos LED lemputėmis, taip pat įdiegti sensoriai, kurie padeda valdyti apšvietimą priklausomai nuo to, ar žmonės yra patalpoje ar ne – jei žmonių nėra, šviesa tiesiog išsijungia. Taip pat sensoriai reaguoja ir į išorinį šviesos kiekį: jeigu pakankamai daug šviesos patenka iš lauko – šviesa sumažinama, ir atvirkščiai“, - pasakoja „Danske Bank“ Globalių paslaugų centro administracijos vadovas.


Įdiegtos naujovės padeda taupyti ir kitus išteklius, pvz., vandenį. Įrengtos vandens reguliavimo sistemos leidžia suvartoti iki 50 proc. mažiau vandens, nei rinkos vidurkis.


Pavežantiems kolegą į darbą – prestižinės parkavimo vietos


Į tvarų energijos naudojimą „Danske Bank“ stengiasi įtraukti ir darbuotojus – skatina į darbą keliauti viešuoju transportu, dviračiais ar elektromobiliais.


„Turime 12 elektromobiliams skirtų parkavimo vietų, kuriose taip pat galima nemokamai juos pasikrauti. Požeminėje aikštelėje įrengtos erdvės dviračiams palikti. Šiltuoju metų laiku jos būna visiškai užpildytos. Kiekvieną pavasarį vykdome akciją, kai darbuotojai gali atvežti savo dviračius ir paruošti juos sezonui – dviračiai būna techniškai sutvarkomi“, – pasakoja V. Lukauskas.


Papildomas paskatinimo priemones įmonė taiko ir darbuotojams, kurie į darbą paveža savo kolegas. Tokiems darbuotojams skirtos patogesnės automobilių stovėjimo vietos biuro požeminėje automobilių aikštelėje.


Ekologinius sprendimus siūlo ir darbuotojai


Pašnekovas pasakoja ir apie „Danske Bank“ darbuotojų sąmoningumą: čia dirbantys žmonės ne tik stengiasi taupyti energiją, bet ir siūlo įvairias idėjas, kaip prisidėti prie tvarių sprendimų įdiegimo įmonėje. Banke yra susidariusi savanoriška darbuotojų grupė, kuri siūlo įvairiausias su energijos tausojimu ir aplinkosauga susijusias idėjas, jos vėliau būna apsvarstomos. Įgyvendinant vieną šios grupės idėją, „Danske Bank“ biure buvo atsisakyta plastikinių vandens buteliukų – pasirūpinta, kad vanduo būtų geriamas iš daugkartinių indų. Esą taip buvo parodytas ir teigiamas pavyzdys kolegoms Skandinavijoje – jie taip pat atsisako vienkartinių indų.


Pasak V. Lukausko, natūralu, kad įmonės vis labiau stengiasi taupyti energiją ir tausoti aplinką – pokyčius diktuoja visuomenė.


„Šiuolaikinė visuomenė yra daug atsakingesnė. Pokyčiai darbovietėse daro įtaką ir mūsų asmeniniam gyvenimui bei pasirinkimams, o kiekvienas mažas žingsnis yra labai svarbus. Tvarūs sprendimai nebūtinai yra brangūs, ir darbdavys turėtų įvertinti tai, kad potencialiems darbuotojams svarbu, ar darbovietėje rūpinamasi aplinkosauginiais klausimais. Tai jau tapo vienų iš kriterijų, renkantis darbo vietą“, – teigia „Danske Bank“ Globalių paslaugų centro administracijos vadovas.Visos teisės saugomos © Lietuvos Respublikos energetikos ministerija