Gargždų įmonė įrodė: gamyba be aliekų – įmanoma


Rąstinius ir karkasinius namus gaminančios bendrovės „Dolena“ produktų sąraše – ir šuns būdos. Jos atspindi Gargžduose įsikūrusios įmonės tvarios gamybos standartus – nešvaistyti medienos išteklių. Šuns būdos gaminamos iš namų statyboje nepanaudotų medienos likučių. Pasak įmonės vadovo, tvarios gamybos standartai leidžia užtikrinti, kad vartotoją pasieksekologiški ir ekonomiški produktai, o medienos likučiai bussumažinti iki nulio.Įgyvendindama energetinio tvarumo sprendimus, įmonė taip pat dalį elektros energijos poreikio patenkina panaudodama saulės energiją. Patirtis rodo, kad tvarūs sprendimai sukuria apčiuopiamą naudą verslui, o teigiami rezultatai kelia didelį vidinį pasitenkinimą.

Ekologija pagrįsta gamyba

Medines statybines konstrukcijas gaminanti bendrovė „Dolena“ siekia visapusiškai tvaraus gamybos proceso. Įmonė naudoja tik ekologiškas medžiagas ir paiso kitų svarbiųtvarios gamybosfaktorių, kurie sukuria saugią gyvenamąją aplinką ir tausoja gamtinius išteklius.

„Kaip žinome, mediena yra atsinaujinantis išteklius, kuris, kaip statybinė medžiaga, gali būti naudojamas itin plačiai. Strategiškai formuojant miškų ūkio politiką, miško visada pasodinama daugiau nei iškertama. Dėl to mediniai namai yra gamtai draugiškiausias pasirinkimas.Kiekvienais metais visas įmonės kolektyvas skiria vieną dieną aplinkinių miškų atsodinimui bendradarbiaujant su Valstybine Miškų Urėdija.Kitas svarbus medienos pranašumas yra tai, kad jai pagaminti nereikia sunaudoti didelių energijos kiekių. Dėl to iš šio ištekliaus pagamintas produktas į atmosferą neišskiria papildomųšiltnamio efektą sukeliančių dujų”,–apie ekologiškusįmonės „Dolena“gamybos principus pasakoja bendrovės generalinis direktoriusEgidijus Norvaišas.

Jau daugelį metų įmonėspecializuojasi statybinių konstrukcijų iš medžio gamyboje. Dėl didelių gamybos apimčių bendrovė siekia įtvirtinti ir pasaulyje sparčiai populiarėjančios žiedinės ekonomikos principus. Siekiant sumažinti atliekų kiekį, iš medienos, kuri nėra panaudojama namų statyboje,gaminamos šuns būdosar kiti mažosios architektūros gaminiai.

Didžioji produkcijos dalis yra eksportuojama į užsienį – Lietuvoje lieka tik 10 proc. pagamintų medinių namų. Pastovus patirties keitimasissu užsienio partneriais paskatino bendrovę domėtis atsinaujinančiais energijos ištekliais ir pritaikyti juos savo reikmėms.

Kitas tvarus žingsnis – investicijos į saulės jėgainę

Siekdama savo veikloje diegti dar daugiau tvarios gamybos sprendimų, įmonė „Dolena” nusprendė išnaudoti saulės teikiamą naudą. Apsisprendimą investuoti į saulės energetiką palengvino Europos Sąjungos parama, kuri reikšmingai sumažina tokiems projektams reikalingas investicijas. Paskaičiavę, kad investicijos atsipirks per gana trumpą laikotarpį, 5-6 metus, „Dolena“ specialistai galiausiai nutarė įsirengti saulės elektrinę.

Ant vieno iš bendrovės gamybinių pastatų stogo buvo sumontuoti 1000 kv.mplotą dengiantyssaulės moduliai. Jie per metus pagamina virš 100 tūkst. kWhelektros energijos. Saulės jėgainės pagaminama energija patenkina 40 proc. visoįmonėselektrosporeikio.

„Tvarūs verslo sprendimai be abejonės suteikia naudą į tai investuojančioms įmonėms, todėl tai turėtų būti natūralus pasirinkimas. Prisidėtiprie gamtos taršos mažinimo bei aplinkos išsaugojimo ateities kartoms taip pat skatina nuolat augantis visuomenės sąmoningumas. Tvarumas tampa įvaizdžio dalimi, o tokiu keliu einantis verslas visada bus aukščiau už aplinkosaugai abejingas įmones“, - apie tvarių sprendimų diegimą įmonių veikloje kalba E. Norvaišas.

Įmonės generalinis direktorius prideda, kad veikti darnaus vystymosi kryptimi skatina ir moralinis pasitenkinimas. „Kas rytą, atvykdamas į darbą, matau nuostabų įrodymą, kad mus „veža“ saulės energija ir tai yra geriausia motyvacija gerai dienos pradžiai.“Visos teisės saugomos © Lietuvos Respublikos energetikos ministerija