„Geralda“: energijos tausojimas prasideda nuo vertybių įgyvendinimo

Tvarumo siekiai neturėtų priklausyti nuo įmonės dydžio, įsitikinęs žvakes gaminančios įmonės „Geralda“ vadovas Gintautas Igaris. Jo valdoma įmonė vadovaujasi tvarios gamybos principais, kurie paremti žiedine ekonomika – čia svarbu ne gaminti ir išmesti, o gaminti ir panaudoti dar kartą. „Geralda“ drąsina kitas įmones atsigręžti į tvarų energijos naudojimą, sakydama, kad dėmesys turėtų būti nukreiptas ne tik į gamybą, bet ir pirkėjus, kuriems rūpi, kaip ir iš kokių žaliavų pagaminti produktai.Įmonę „Geralda“ drąsiai galima vadinti modernia – vykdomi projektai, veikiantys įrenginiai ir sprendimai yra šiuolaikiški, nukreipti į tvarumą ir energijos tausojimą. G. Igaris sako, kad kurti tvarumo kultūrą įmonėje galima pradėti mažais žingsneliais – kad ir nuo apšvietimo ar kitų nedidelių projektų.


„Kaitrines lemputes pakeisti LED lemputėmis nėra didelė investicija, bet energijos sutaupyti padeda daug. Be abejonės, jei jos švies kiaurą parą – didelių pokyčių nepasieksime, todėl koja kojon eiti turi ne tik technologijos, bet ir įmonėje dirbančių žmonių įpročiai“, – kalba G. Igaris, „Geraldos“ direktorius.


Įmonėje „Geralda“ viskas prasidėjo nuo naujos įmonės vizijos ir vienos iš deklaruojamų vertybių – pagarbos. Šiandien tai labiausiai atspindėtų žiedinės ekonomikos principai, kurie tik atsiranda mūsų šalyje ir dar nėra stipriai įsivyravę.


„Mes tikime kad žvakių gamyba ir vartojimas gali būti tvarūs. Pagarba sau, darbuotojams ir mus supančiai aplinkai įkvepia mus ir suteikia pasitikėjimo. Jau dabar vartotojus galime pradžiuginti produktais, kurie pagaminti tik iš natūralios kilmės žaliavų, naudojant žalią energiją iš atsinaujinančių šaltinių ir kurių atliekas suvartojus galima perdirbti arba kompostuoti. Bėda yra ta, kad nepakankamai dėmesio skyrėme komunikacijai ir šią klaidą privalome ištaisyti“, – teigia G. Igaris.


Penktadalis reikalingos energijos – iš saulės


Priimti tvarius sprendimus „Geraldai“ padėjo atlikti energijos vartojimo auditai. Jie padėjo įvertinti, kas gamyboje suvartoja daugiausiai energijos, kokie technologiniai sprendimai padėtų energijos vartojimą mažinti. Netrukus buvo nuspręsta išnaudoti įmonės stogą – čia įrengti saulės moduliai, kurie pagamina apie 15-20 proc. įmonės veiklai reikalingos energijos.


„Saulės energija padeda ne tik sutaupyti, bet ir kurti pridėtinę vertę ir pasitenkinimą mums ir mūsų klientams, kuriems rūpi, ką jie vartoja, ką perka, kaip tai yra pagaminta“, – pasakoja įmonės vadovas.


Atsinaujinantys energijos šaltiniai – tik dalis „Geraldos“ pastangų veiklą vykdyti tvariai. Kita svarbi dalis – iš atsinaujinančių šaltinių išgaunamos žaliavos, reikalingos žvakių gamybai. Įmonės atstovai yra įsitikinę, kad žvakės išliks žmonių kultūros dalimi, tik jei bus draugiškos aplinkai.


„Geraldos“ direktoriaus teigimu, didelės įmonės, vykdydamos veiklą, nebegali sau leisti neatsižvelgti į aplinkosaugos aspektus. Žinoma, turėdamos daugiau resursų ir galimybių, jos pajėgesnės diegti tvariai gamybą vykdyti leidžiančias technologijas. Tačiau tai nereiškia, kad mažos įmonės neturi dėti pastangų. Joms „Geralda“ siūlo permąstyti vertybes.


„Patarčiau mąstyti ne tik apie gamybos procesą, bet ir apie gaminamą produktą – šiuolaikiniams pirkėjams yra svarbu, tiek kaip jis pagaminamas, tiek kaip jį galima utilizuoti“, – kalba G. Igaris.


Tvarumas – įrankis verslui plėsti


„Geraldą“ dar labiau domėtis aplinkosauga privertė užsimezgusi partnerystė su užsienio kompanijomis. Sprendimas eksportuoti gaminius Skandinavijos rinkai, privertė suprasti, kad teks atsižvelgti į šioje rinkoje egzistuojančius tvarios veiklos standartus.


Įmonės atstovai turėjo susipažinti su brandžia aplinkosaugos kultūra, kurioje dalyvauja tiek gamintojai, tiek vartotojai. Tai suteikė įmonei daug geros patirties ir suteikė galimybę ir Lietuvoje parduoti produktus, atitinkančius Skandinavijos šalių vertybes.


G. Igaris prideda, kad potencialiems partneriams iš užsienio dažniausiai rūpi ne tik gaminamas produktas ir jo paklausa, bet ir kokiomis vertybėmis bei principais besivadovaudama įmonė vykdo veiklą ir ar turi tai patvirtinančius dokumentus.


„Potencialūs partneriai važiuoja į įmones ir tikrina, kaip jos veikia. Kai atskleidžiame mus aplankiusioms įmonėms, kad naudojame saulės energiją, kokius sprendimus priimame, kad suvartotume mažiau energijos, ir ką žadame daryti toliau, jie išvažiuoja susižavėję ir jų požiūris į mus, kaip į mažą įmonę mažoje šalyje, visiškai pasikeičia. Manau, kad tvarūs sprendimai – puikus įrankis verslui plėstis“, – teigia G. Igaris.


Ambicingi tvarumo tikslai


Ateityje „Geralda“ užsibrėžusi tikslą dar labiau išnaudoti saulės energiją, o žvakes gaminti iš kuo natūralesnių medžiagų. Laukia koncepcinių produktų testavimas, taip pat naujų gamybos technologijų pritaikymas. Įmonė dalinasi vizija padaryti perversmą lauko žvakių segmente ir nustebinti vartotojus.


„Didelės įmonės turi išsikėlusios tikslą iki 2030-ųjų metų anglies dvideginio emisiją sumažinti iki 0 proc. Mes taip pat tokį tikslą esame išsikėlę ir turime ambicijų jį įgyvendinti keleriais metais anksčiau. Šiuo metu mūsų gamyboje naudojami natūralios biologinės kilmės aliejai ir stearinai jau sudaro apie 50 proc. visų degių masių. Per ateinančius dvejus metus keliame tikslą šią dalį padidinti iki 75proc. Taip pat turime ne tik laisvos vietos ant stogo papildomiems saulės moduliams, bet ir daug žalių idėjų. Žvakių deginimas yra žmonių kultūros ir tradicijų dalis, turinti teisę išlikti“, – ateities planais dalinasi G. Igaris.Visos teisės saugomos © Lietuvos Respublikos energetikos ministerija