Audinius gaminanti įmonė: energetinio efektyvumo didinimas – racionalus sprendimasĮmonės „Audėjas“ stogas beveik visas nuklotas saulės moduliais, o audinių gamybos cechuose dirba nauji, energiją tausojantys ir gamybos našumą didinantys įrenginiai. Įmonės vadovas Darius Liutkevičius pripažįsta, kad tokios investicijos gali atsieiti nepigiai, tačiau racionalūs kaštų ir naudos skaičiavimai abejonių nepalieka – investicija į energetinį efektyvumą šiais laikais yra praktiškai būtina.


Daugiausiai energijos taupančių sprendimų įmonė pradėjo diegti prieš maždaug 3-4 metus. Tai daryti „Audėją“ paskatino ir atliktas energetinis auditas.


„Gavome labai išsamias išvadas, kur mes energetinių resursų išleidžiame daugiausiai, kur galėtume taupyti, kokius sprendimus galėtume diegti, kad padidintume energetinį efektyvumą. Kiekvienais metais stengiamės atsižvelgti į rekomendacijas ir imtis atitinkamų modernizacijos veiksmų“, – pasakoja D. Liutkevičius.


Taupesnį energijos ir gamtos išteklių naudojimą įmonė pradėjo nuo įrenginių pakeitimų verpalų (siūlų) dažymo ceche.


Nauji itališki verpalų dažymo įrenginiai, palyginus su senąja dažymo įranga, „Audėjui“ leidžia sutaupyti tris kartus daugiau vandens, bei jį panaudoti pakartotinai. Dažymo ceche įdiegtas vanduo-vanduo rekuperatorius iš išleidžiamo dažyto vandens surenka visą šilumą. Ja pašildomas vanduo, kuris naudojamas sekančiuose dažymo cikluose. Taip pat rūsyje įrengti 3 dideli vandens rezervuarai, kuriuose kaupiamas šaltas ir karštas vanduo. Šis vanduo naudojamas ir verpalų džiovinimui. Po džiovinimo taip pat lieka daug švaraus šilto vandens, kurį „Audėjas“ pakartotinai nukreipia verpalų dažymui, garo gamybai katilinėje bei visų patalpų šildymui.


Dalį saulės energijos parduoda


Pernai įmonė įsirengė 500 kW galios saulės elektrinę – elektrinei įdiegti panaudojo visą savo stogą. Šį projektą pavyko įgyvendinti pasinaudojus ES parama. Įmonė skaičiuoja, kad jėgainės atsipirkimo laikotarpis – apie 6metai. Verslo požiūriu, tai – racionali investicija.

Per paskutinius 12 mėnesių ši saulės elektrinė pagamino apie 512 tūkst. kWh, kas sudaro net 38 proc. viso metinio įmonėje suvartojamo elektros energijos kiekio. 345 tūkst. kWh elektros energijos suvartota „Audėjo“ įmonėje, likusi elektra parduota kaip perteklinė, nes ji buvo gaminama savaitgaliais ar nedarbo dienomis.


„Saulės elektrinių pagamintą energiją iš karto vartojame čia ir matome tame didžiulę naudą. Energija, kurios nesuvartojame, kai nėra vykdoma gamyba, keliauja į tinklą, taigi kažkiek jos ir parduodame“, – pasakoja įmonės vadovas D. Liutkevičius.


Nuolat ieško efektyvesnių sprendimo būdų


Įmonė perka stakles ir įrangą, kuri leidžia efektyviau ir greičiau dirbti, daugiau pagaminti per tą patį laiką. Tai ne tik didina įmonės našumą, bet ir padeda sutaupyti.


„Labai daug sutaupome keisdami įrengimus. Senajame mūsų dažymo ceche vandens siurblių varikliai buvo septynis kartus galingesni ir žinoma labai seni – apie 20 metų. O dabartiniai siurbliai, palyginus su senaisiais, yra septynis kartus efektyvesni ir su moderniais dažnių keitikliais. Vien tai leidžia sutaupyti didžiules elektros energijos sąnaudas“, - sako D. Liutkevičius.


„Audėjas“ pamažu atnaujina ir įmonės apšvietimą – senąsias lemputes keičia į LED. Apšvietimas pakeistas ir automatizuotas jau praktiškai visuose administracinių pastatų patalpose. Taip pat apšvietimą norima padaryti kuo efektyvesnį, diegiant zoninį apšvietimą – ten, kur darbuotojai leidžia daugiausiai laiko, apšvietimo bus daugiau. Įmonė taip pat diegia ir modernesnio apšvietimo sprendimus – judesio daviklius, automatinius apšvietos lygio daviklius, kad šviesa įsijungtų tada, kai jos tikrai reikia ir atvirkščiai, kai nereikia – išsijungtų.


Taip pat dėl efektyvesnio energijos resursų naudojimo, „Audėjo“ pastatą norima apšiltinti. Kadangi gamybos metu atsiranda perteklinės šilumos, gamybinėse patalpose yra įdiegti oras-oras rekuperatoriai, kurie leidžia perteklinę šilumą panaudoti kitų patalpų šildymui. Jie taip pat valo patalpų orą, o žiemą išlaiko šilumą. Įmonė tiki, kad, apšiltinus pastatą, bus sutaupyta dar daugiau energetinių resursų.


Energetinis efektyvumas padeda išlikti konkurencingiems


„Audėjas“ nuolat dalijasi idėjomis ir gerosiomis patirtimis su panašia veikla užsiimančiomis Lietuvos įmonėmis. Visgi tokios paskirties gamyklų nėra daug, tad daugelio idėjų „Audėjui“ semtis teko ir iš užsienio įmonių. Įmonė dalyvauja parodose, lanko įvairius įrengimų gamintojus, taip pat gamintojai aplanko „Audėją“ ir pasakoja, kokius modernizacijos sprendimus gali pasiūlyti. Įmonė idėjų semiasi iš visų pasaulio kampelių – bendradarbiauja su tokiomis šalimis kaip Vokietija, Pietų Korėja, Kinija, Italija, Belgija.


„Visur yra racionali sprendimo logika. Jeigu matome, kad panašūs modernizacijos sprendimai atsiperka ir padeda sutaupyti, ypač jeigu atsiperka per trumpą laiko tarpą – 4 ar 5 metus, o kartais net greičiau, pavyzdžiui, LED apšvietimo įdiegimas atsiperka per porą metų, tokius sprendimus ir diegiame. Tokie dalykai ilgainiui mažina kaštus ir daro mus konkurencingesnius rinkoje. Verslininkams, besibaiminantiems pradėti ieškoti efektyvesnių sprendimų dėl pinigų, kuriuos reikia investuoti, patarčiau tiksliai pasiskaičiuoti, kokie bus kaštai ir kokia grįš nauda“, - drąsina „Audėjo“ vadovas.


Kartu jis primena, kad ir potencialių darbuotojų akyse didesnę vertę turi darbdavys, kuris yra sąmoningas, prisideda prie gamtos išsaugojimo, vertina tuos resursus, kuriuos turi šiandien, ir nori palikti švaresnę aplinką ateities kartomis. Tai taip pat augina įmonės sąmoningumą, atsakomybę ir konkurencingumą darbo rinkoje.
Visos teisės saugomos © Lietuvos Respublikos energetikos ministerija