„Kurana“: energijos taupymas prasideda nuo įmonės kultūros pokyčioPasvalyje veikiančiai biodujų ir biotetanolio gamybos bendrovei „Kurana“ energijos išteklių tausojimas – esminė sąlyga sėkmingai konkuruoti globalioje rinkoje. Įmonė ne tik investuoja į energijos taupymo sprendimus, bet ir skatina darbuotojus siūlyti idėjas ir prisiimti atsakomybę už išteklių tausojimą.


„Kurana“ viena iš nedaugelio Lietuvos įmonių, kuri gamybos procese panaudoja visas atliekas. 100 proc. elektros energijos bendrovė pasigamina iš atsinaujinančių išteklių, o elektros perteklių parduoda AB „Energijos skirstymo operatorius“. Iš atsinaujinančių energijos šaltinių – biodujų ir biokuro – pagaminama visa reikalinga šilumos energija. „Kurana“ gamina biodegalus, į aplinką išskiriančius net 72 proc. mažiau anglies dvideginio nei mineraliniai degalai.


Kasmet bendrovė sutaupo apie dešimtadalį sunaudojamos energijos bei skiria reikšmingas investicijas taupesniems įrenginiams pirkti, moderniems energijos sprendimams diegti. Pasak „Kuranos“ generalinio direktoriaus Jurgio Polujansko, investicijos į energiją tausojančias technologijas yra svarbios, tačiau dar svarbiau yra keisti žmonių mentalitetą – darbuotojai turi suprasti, kad išteklių taupymas yra prasmingas.


„Svarbi energiją taupyti skatinanti jėga yra nuosekliai kuriama išteklių taupymo kultūra. Įmonėje įdiegus LEAN metodiką, taupymą pavertėme svarbiu įmonės veiklos procesu. Dabar tausodami išteklius, įvardijame konkrečius sutaupymo tikslus – žinome, kiek energijos reikia vienam produkcijos vienetui pagaminti. Įdiegta stebėsenos sistema leidžia reguliariai sekti išteklių naudojimo rezultatus. Be to, įdiegėme motyvacinę sistemą, skatinančią darbuotojus rūpintis išteklių tausojimo rodikliais bei siūlyti taupymo idėjas“, – teigė J. Polujanskas.


Taupyti verčia ir konkurencija


Kita energijos taupymo varomoji jėga – nuožmi konkurencija rinkoje. Pasak „Kuranos“ vadovo Jurgio Polujansko, biodegalų rinkoje konkurencija yra globali, tad siekiant pirmauti prieš daug didesnes įmones iš viso pasaulio, būtina ieškoti būdų parduoti produkciją už konkurencingą kainą. „Kuranos“ produkcijos savikainoje energija yra labai svarbus komponentas, tad visada ieškoma būdų sumažinti jos poreikį.


Siekiant taupiai naudoti energijos išteklius, „Kurana“ lygiuojasi į tarptautinius standartus bei geruosius rinkos pavyzdžius. „Kuranos“ vadovas džiaugiasi, kad palyginus su konkurentais, Pasvalio įmonės energijos tausojimo rodikliai yra netgi geresni.


Investuojama į taupančias technologijas


Per pastaruosius keletą metų „Kurana“ intensyviai investavo į energiją taupančius energijos sprendimus. Paprasčiausias pavyzdys – visose patalpose sumontuotos LED apšvietimo sistemos. Be to, bendrovė prieš tris metus investavo į įrenginius, kompensuojančius reaktyviąją galią. Atnaujinti įrenginiai kas mėnesį leidžia sutaupyti elektros energijos sąnaudų už 3 tūkst. eurų.


Daugumoje „Kuranos“  įrenginių naudojamos dažninės elektros pavaros. Tai ne tik palengvina gamybinį procesą, bet kartu ir taupoma elektros energija. Naujiems projektams „Kurana“ pradėjo naudoti IE3 efektyvumo elektros variklius. Šių variklių kaina 8-10 proc. didesnė lyginant su IE2 kartos varikliais, tačiau dėl didesnio IE3 variklių efektyvumo koeficiento, kainos skirtumas atsiperka per metus.


Paskutinis pirkinys – trys 75 kilovatų elektros varikliai, kurie turėtų sutaupyti 13,2 tūkst. kilovatų elektros energijos per metus. Bendrovė priėmė sprendimą atsisakyti didelės galios variklių aušintuvų – dabar montuojami naujesni ir modernesni įrenginiai.Visos teisės saugomos © Lietuvos Respublikos energetikos ministerija