„LT Technologies“: tvarūs sprendimai sumažino CO2 emisiją 60 t, prilygstančią 1800 pasodintam medžiu


Nusprendusidiegti energijątausojančius sprendimus, metalo apdirbimoįmonė „LT Technologies“ visą dėmesį nukreipė į būdus sutaupyti bendrovės veiklai ypač reikalingusresursus– gamtines dujasir elektros energiją. Trečdaliu sumažinus gamtinių dujųsąnaudas, vėliau buvo modernizuota ir kita metalo apdirbimo įranga beiveiklos procesai. Investicinių projektų į atsinaujinančią energetiką nesustabdė net prasidėjęs karantinas. Bendrovė tapo žaliosios energijos gamintoja ir jau skaičiuoja sumažėjusias sąskaitas už elektrą.

Energetinio efektyvumo programą metalo vamzdžių apdirbimoįmonė „LT Technologies“ pradėjonuo pačių svarbiausių procesų atnaujinimo. Dar 2014 metais buvo įrengta visiškai nauja miltelinio dažymo linija, kuri leido trečdaliu sumažinti gamtinių dujų sąnaudas.Iki šiol tai yra laikoma vienu efektyviausių įmonėssprendimų.

„Priimti tvarius sprendimus skatino tuo metu besikeičianti energetinė politika, gamtinių dujų kainodara. Esame reikšmingas energijos vartotojas, todėl efektyvus energijosir žaliavų naudojimasyra vienas svarbiausių veiksnių, lemiančių verslo pelningumą. Dėl gamybos specifikos mums buvo svarbiausia pasiekti maksimaliai efektyvų gamtinių dujų naudojimą. Vėliau,nagrinėjant kitas efektyvių energijostaupymopriemonių įdiegimo galimybes,įmonėje buvo atliktas energetinis auditas, kuris paskatino dar daugiau aplinką tausojančių pokyčių”, – sako „LT Technologies” generalinis direktorius Giedrius Nomeika.

Atsižvelgiant į energetinio audito rekomendacijas, gamybinėse patalposeesančios liuminescencinės apšvietimo lempos buvo pakeistos į LED šviestuvus. Vien atnaujintas apšvietimas per metus bendrovei leidžia sutaupyti apie 3 tūkst. eurų.

Vėliau buvo pradėtas kitas etapas – įmonės įrangos modernizavimas. Bendrovė investavo į naują lazerinio pjovimo įrangą, lazerinėms staklėms įsigijo kompresorių su integruotudažnio keitikliu, kuris leidžia keisti įrenginio našumą. Ventiliacijos sistemose ir kituose įrengimuose šiandien taip pat naudojami dažnio keitikliai. Tokie racionalūs sprendimai atnaujinant gamybinius pajėgumus leidžia metalo technologijų įmonei sutaupyti 30 proc. šių įrenginių vartojamos elektros energijos.

Įstojo į elektros energijos gamintojų gretas

Diegti tvarius sprendimus skatina ir įmonės klientų aplinkosauginiai reikalavimai. Net 90 procentų „LT Technologies” produkcijos sudaro eksportas – daugiausia į Skandinavijos šalis, kuriose žali sprendimai jau kurį laiką yra tapę norma ir dažnai laikomi pavyzdžiu kitiems verslams. Skandinavijos šalių keliami reikalavimai naudoti ekologišką elektros energiją, bendrovę paskatino atsakingai rinktis elektros tiekėją ir maksimaliai išnaudoti įmonės infrastruktūrą elektros gamybai.


Nors šis pavasaris daugeliui verslų žymi sulėtėjimo periodą, metalo technologijų įmonė „LT Technologies” nesustabdė investicinių projektų į atsinaujinančią energetiką. Nuosava elektros gamyba jau kurį laiką buvo vienas iš įmonės strateginių tikslų, todėl balandžio mėnesį bendrovė ant stogo įsirengė 250 kW galios saulės elektrinę ir prisijungė prie kitų elektros energiją gaminančių vartotojų. Per beveik 5 mėnesius saulės elektrinė sugeneravo virš 155 MWh elektros energijos ir elektros sąskaitas sumažino 16 tūkst. Eur.

„Nusprendėme įrengtisaulės modulių elektros jėgainę, nes toks sprendimas buvo ekonomiškai naudingiausias. Kurį laiką neišnaudotasdidelis gamyklos stogas šiandien yra efektyviai panaudojamas elektros gamybai. Šio projekto įgyvendinimą taip pat paskatino palankios paramos sąlygos iš Europos Sąjungos struktūriniųfondų ir Lietuvos Respublikos lėšos. Skaičiuojama, kad investicijos į šį projektą atsipirks per 4 metus”, – apie bendrovės pasiekimus pasakoja G. Nomeika.

Nusprendus gaminti žaliąją energiją, CO2 emisijadėl bendrovės veiklos sumažėjo 61 tona. Toks skaičius prilygsta 1800pasodintųmedžių.

Kuria planus sutaupyti dar daugiau

Į energetinio efektyvumo sprendimusbendrovė iš viso investavo 0,5 mln. Eur, tačiau per ateinančius metus planuoja dalį investicijų taip pat nukreipti į sprendimus, padedančius tausoti aplinką, racionaliai naudoti gamtos išteklius ir didinti veiklos tvarumą. Nesustoti skatina finansinių rezultatų augimas ir kartu didėjantis energijos išteklių poreikis.

Skaičiuojama, kad šiuo metu gamtinių dujų degikliai bendrovėje dirba apie 4 tūkst. valandų per metus. Kuo degikliai efektyvesni ir geresnė šilumos izoliacija krosnyje, tuo mažiau sunaudojama dujų, todėl toliau ieškoma, kaip sutaupyti šioje srityje. Siekiant efektyviau valdyti dažų polimerizacijos procesą, pasiekti geresnę izoliaciją ir užtikrinti stabilesnį temperatūrinį procesą, numatoma kitais metais modernizuoti ir dažymo liniją.

Bendrovės planuose – dar šiais metais elektros energijos tiekimo įvade sumontuoti reaktyviosios galios kompensavimo įrangą, kuri leis sumažinti sąskaitas už elektros energiją iš skirstomojo tinklo operatoriaus bei pagerinti tinklo kokybę.

„Įmonėms, siekiančioms diegti tvarios veiklos modelį, patarčiau pirmiausia rasti kritinį resursą, kuris lemia verslo pelningumą ir į energetinį efektyvumą investuoti būtent toje srityje. Tuomet investicijų atsipirkimo laikas bus gana trumpas ir bus lengva suprasti, kokia yra tvarių sprendimų grąža”, kitiems verslams pataria „LT Technologies” generalinis direktorius G. Nomeika.Visos teisės saugomos © Lietuvos Respublikos energetikos ministerija