„Putokšnis”: energijos tausojimas – socialinė atsakomybė prieš gamtą


Siekdama kurti tvarų ir atsakingą verslą, PET ruošinius ir butelius gaminanti Šiaulių įmonė „Putokšnis” nuolat ieško inovatyvių energijos sąnaudų taupymo sprendimų. Energijos taupymą pradėjusi apšvietimo sistemos atnaujinimu, dabar įmonė investuoja į žiedinės ekonomikos principus atitinkančius sprendimus – naujausią gamybos įrangą ir gamybos procesų skaitmenizaciją. Tokią kryptį bendrovei padiktavo elektros vartojimo stebėjimo sistema, kuri leidžia stebėti visą įmonės elektros tinklą ir reaguoti į elektros suvartojimo pokyčius. Bendrovė suvokia į aplinką patenkančių plastiko atliekų problemą, todėl žingsnis po žingsnio eina žiedinės ekonomikos modelio link.

Siekdama pamatyti, kur gamybos procese daugiausiai suvartojama ir prarandama energijos, įmonėje įsidiegė 83 elektros energijos suvartojimo monitoringo sistemos daviklius, leidžiančius stebėti net 99 proc. elektros suvartojimo bet kuriuo metu. Ši sistema taip pat suteikia galimybę kontroliuoti elektros įrenginių veikimą bei sumažinti išlaidas elektros energijai.

„Įdiegta elektros vartojimo stebėjimo sistema leido įvertinti, kur ir kiek suvartojama energijos bei nustatyti pagrindines priežastis, dėl kurių ji prarandama. Supratome, kur galime tikslingai investuoti ir taip taupyti energijos resursus. Ši įranga taip pat leidžia reaguoti į elektros suvartojimo pokyčius ir proaktyviai spręsti iškilusias problemas”, – apie tai, kaip „Putokšnis” kontroliuoja energijos sąnaudas, pasakoja bendrovės generalinis direktorius Dovydas Stulpinas.

Investicijos į tvarumą atsiperka

Kitas įmonės žingsnis tvaresnio energijos vartojimo link buvo apsibrėžti kryptis ir priemones, kurios didintų įmonės energetinį efektyvumą. Vienas pirmųjų sprendimų buvo pakeisti pasenusią apšvietimo sistemą. Lyginant investicijų į tvarius sprendimus atsipirkimo laiką, apšvietimo atnaujinimo projektų grąža buvo greičiausia, todėl įmonė pirmiausia ir ėmėsi senas lempas gamybos patalpose keisti į modernius LED šviestuvus.

Vėliau bendrovė investavo į aukščiausio lygio ir naujausią technologiją turinčią gamybos įrangą. Nuo 2014 m. instaliuotos šešiosnaujos efektyvios žaliavų džiovinimo sistemos ir keturiospažangiausios gamybos linijos– viena PET butelių pūtimo ir trys PET ruošinių liejimo. Bendrovė taip pat įdiegė automatinį sandėlių šildymo valdymą bei automatizuotą gamybos įrenginių efektyvumo kontrolės sistemą. Įgyvendinus energijos resursus taupančias priemones, per pastaruosius 6 metus įmonei „Putokšnis” pavyko energijos suvartojimą sumažinti 25 proc. per pagamintą produkcijos vienetą.

Išreikšdama socialiai atsakingą požiūrį į ekologinius klausimus, nuo 2016 m. bendrovė naudoja tik „žalią“ elektros energiją, kuri 100 proc. yra pagaminta iš atsinaujinančių energijos išteklių. Bendrovė taip pat neatmetė galimybės įrengti saulės modulius ant pastatų stogo, tačiau galiausiai nuspręsta ateityje investicijas nukreipti į saulės ir vėjo jėgainių parkus ir tapti nutolusiu gaminančiu vartotoju. Šios investicijos leis dalį švarios energijos poreikio generuoti iš savo nutolusios elektrinės ir kartu palaikyti atsinaujinančių išteklių energetikąLietuvoje.

Bendrovės planuose – skaitmenizavimo projektai ir dar didesnis veiklos procesų efektyvinimas. Tai leistų proaktyviai valdyti gamybos procesus, energijos vartojimą, kontroliuoti galimus „praradimus“ ir iš anksto numatyti galimų problemų sprendimus.

Atsakomybė už plastiko perdirbimą

Šiandien plastiko atliekos tampa globalia problema, todėl plastikinę tarą skysčiams supilstyti gaminanti įmonė siekia mažinti neigiamą pramonės poveikį aplinkai. Bendrovė nuolat ieško sprendimų, kurie padėtų prisidėti prie tvarios tiekimo grandinės kūrimo ir dalyvavimo joje.

„Plastiko perdirbimas yra šių dienų aktualija. Suvokdami PET pakuočių perdirbimo naudą bei pakartotinį jų panaudojimą, savo klientams siūlome ruošinius, pagamintus su pageidaujamu perdirbtos žaliavos kiekiu. Siekiame būti atsakingi gamintojai ir kryptingai einame šio tikslo link, kad sukurtume pačią žaliausią ir lengviausiai perdirbamą PET pakuotę maisto ir gėrimų pramonėje”, – sako D. Stulpinas.

Kiekviena plastiko pakuotė gali būti perdirbta ir pakartotinai panaudota gamyboje keliasdešimt kartų. Prieš kelerius metus bendrovė įsigijo įrenginį, kuriuo gamybinis plastikinės taros brokas yra sumalamas ir dar kartą panaudojamas. Ši investicija bendrovei atsipirko per 7 mėn. Panaudoti PET buteliai ir panašios pakuotės yra surenkamos, išrūšiuojamos, supresuojamos ir išvežamos į plastiko perdirbimo gamyklas.

Tokiu būdu bendrovė eina žiedinės ekonomikos modelio link, kuris jau seniai akcentuojamas Skandinavijos ir kitose Vakarų Europos šalyse. Į šias šalis įmonė eksportuoja net 90 proc. produkcijos.

Ateitis priklauso „žaliai“ gamybai

„Energijos taupymas nėra tik finansinė priemonė, skirta pagerinti įmonės rezultatus. Ateitis vienareikšmiškai priklauso „žaliai“ gamybai ir tvariam verslui, kuris ne tik koncentruojasi į tai, kokį produktą ar paslaugą siūlo rinkai, bet vis daugiau dėmesio kreipia į tai, kaip tą daro. Šiandien verslui svarbu veiklos procesus vertinti platesnėje tiekimo grandinės perspektyvoje ir tvarių tikslų siekti, atsižvelgiant į įtaką aplinkai. Toks požiūris leidžia užtikrinti ilgametes partnerystes su klientais, sustiprinti ryšius su partneriais, o tai sukuria daugiau vertės”, – apibendrina „Putokšnio” generalinis direktorius D. Stulpinas.

Pasak jo, bene racionaliausias būdas pradėti pokyčius yra su profesionalų pagalba įgyvendinti energetinį auditą įmonėje. Identifikavęs problemines vietas ir įvertinęs, kur būtų galima tikslingai investuoti, verslas gali efektyvinti savo veiklą ir prisidėti prie tvaresnio energijos vartojimo.Visos teisės saugomos © Lietuvos Respublikos energetikos ministerija