SBA baldų kompanija: Saulės energetika apsimoka, todėl nežadame sustoti


Pradėjus diegti energiją taupančius sprendimus, SBA grupės baldų gamybos įmonėms per ketverius metus pavyko beveik ketvirtadaliu sumažinti energijos sąnaudas, reikalingas vienam produktui pagaminti. „SBA baldų kompanijos“ technikos vystymo direktoriaus Vido Mišeikio teigimu, šiandien klientai aukštus lūkesčius kelia ne tik produktų kokybei, bet ir organizacijų atsakomybei už savo vykdomą veiklą. Tvarūs įsipareigojimai tapo visų bendrovės darbuotojų atsakomybe, o planuose – vis ambicingesni tikslai.

„Kai grupės įmonėse buvo imta rimtai galvoti apie energijos taupymą, pradėjome nuo darbuotojų supažindinimo su organizacijos veiklos įtaka aplinkai ir kaip kiekvienas darbo vietoje gali prisidėti prie įmonės tvarumo tikslų. Praktika rodo, kad darbuotojų įtraukimas gali duoti apčiuopiamų rezultatų. Socialiai atsakingos kultūros vystymą sujungus su įdiegtomis energijos valdymo sistemomis, gavome aukščiausius energijos efektyvumo rezultatus”, – sako V. Mišeikis.

Vertinantorganizacines ir technines bendrovės veiklos proceso priemones, skaičiuojama, kad nuo 2015 m. iki 2019 m. SBA grupės įmonėms pavyko 22 proc. sumažinti energijos sąnaudas, reikalingas vienam produktui pagaminti.

Tvarumo įsipareigojimai – visų darbuotojų atsakomybė

Tokius sutaupymus pasiekti padėjo išmani energijos naudojimo valdymo sistema, leidžianti stebėti matuojamus energetinius parametrus, prognozuoti ir mažinti energijos vartojimą. Pirmiausia ji buvo įdiegta „Klaipėdos balduose”, o vėliau – ir visose kitose SBA baldų gamybos įmonėse: „Šilutės balduose“, „Germanikoje“, „Visagino linijoje“ ir „Mebelain“.

Atspirties tašku tapo „Klaipėdos balduose“ atliktas energetinis auditas, kurio metu įvertinta esama situacija ir nustatytas energijos sąnaudų taupymo potencialas. Atlikus auditą, pasiūlytos priemonės ir veiksmai, kaip sumažinti energetinius nuostolius ir poveikį aplinkai. Energijos sunaudojimo sujungimas į vadybos sistemą įmonei leido užtikrinti, kad tvarumo įsipareigojimai būtų visų padalinių, o ne tik vieno inžinieriaus atsakomybė.

Pasak pašnekovo, baldų gamyboje labai svarbus yra resursų valdymas, tačiau tai nėra lengvas uždavinys dėl šioje pramonėje vyraujančios kompleksinės, daug operacijų apimančios gamybos.

„Mūsų siekiamybė – suprojektuoti energetines sistemas taip, kad būtų galima jas valdyti pagal kiekvienos gamybinės linijos poreikį. Jeigu įranga dirba pilnu pajėgumu, energetiniai ištekliai turi būti tiekiami pilna apimtimi. Įrangai veikiant laisva eiga, tiekimas turi būti apribotas, o išjungus – automatiškai išsijungti“, – tikslais dalinasi „SBA baldų kompanijos“, kontroliuojančios 4 baldų gamybos įmones, technikos vystymo direktorius.

Nauji sprendimai diegiami pilotiniu principu

Pasak V. Mišeikio, energetiniai projektai SBA baldų gamybos grupėje yra įgyvendinami pilotiniu principu. Pirmiausia, modernizacijos sprendimai diegiami vienoje iš grupei priklausančių įmonių, sulaukiama rezultatų ir tuomet, jeigu naudos skaičiavimai nekelia abejonių, tai tampa standartu kitoms grupės įmonėms.

Laikydamasi šios strategijos, prieš keletą metų bendrovė nusprendė investuoti į atsinaujinančios energijos gamybą. Šiuo metu 8 proc. reikalingos elektros energijos pagaminama ant „Klaipėdos baldų” stogo įrengtoje saulės energijos jėgainėje, o likusią dalį įmonė, kaip ir visa SBA grupė, perka kaip sertifikuotą žaliąją energiją. Iš viso buvo instaliuota 3 600 vienetų saulės kolektorių, kurie uždengia beveik 5,5 tūkst. kvadratinių metrų stogo.

„Skaičiuojama, kad per praėjusius 12 mėnesių saulės jėgainė pagamino virš 900 MWh elektros energijos. Planuotus gamybos kiekius pasiekėme ir projektas pasiteisino, todėl svarstome saulės jėgaines įrengti ir ant kitų SBA grupės įmonių stogų”, – apie ateities planus pasakoja V. Mišeikis.

Efektyvesnių sprendimų ieškoma visose srityse

Nors saulės jėgainė neabejotinai yra didžiausias energetinis projektas, bendrovė nuolat skiria dėmesį visų įmonėje vykstančių procesų gerinimui ir ieško būdų didinti energijos vartojimo efektyvumą. Atsiradus naujoms technologinėms galimybėms, siekiama iškart diegti naujas sistemas. Maždaug prieš 7-8 metus senos apšvietimo sistemos buvo pakeistos į indukcinį apšvietimą, o prieš keletą metų – bendrovė investavo į modernų LED sistemos apšvietimą.

„Didelį postūmį energijos taupyme padarė inovacijos lakavimo linijose. Įprastai lako sukietinimui naudojamai UV energijai išgauti reikalingos labai didelės galios UV lempos. Šią technologiją pakeitėme iš esmės ir vietoj seniau naudotų UV lempų šiandien naudojame LED lempas. Per metus šis sprendimas padėjo sutaupyti virš 100 tūkst. kWh elektros energijos. Teko konsultuotis su medžiagų tiekėjais, pritaikyti apšvietimo sistemos režimus taip, kad nedarytų jokios įtakos produktų kokybei”, – sako „SBA baldų kompanijos“ technikos vystymo vadovas.

Energetiškai efektyvesni sprendimai numatomi ir transporto srityje. 4 baldų fabrikus kontroliuojančios bendrovės tikslas yra iki 2025 m. visas naudojamas vidaus transporto priemones pakeisti į neturinčias vidaus degimo variklių. Iki 2030 m. įmonė užsibrėžusi šiltnamio efektą didinančių dujų išmetimą dėl bendrovės veiklos sumažinti 80 proc.Visos teisės saugomos © Lietuvos Respublikos energetikos ministerija