„Telia“: energiją taupo ir „užmiegančios“ ryšio stotys, ir balti stogai

Neįsivaizduojame gyvenimo be interneto ir mobiliojo ryšio, tačiau šios technologijos neveiktų be milijonų kilovatvalandžių elektros energijos. Jos reikia duomenų centrams, jų vėdinimo sistemoms, techninėms ir mobiliojo ryšio bazinėms stotims, tinklo infrastruktūrai ir kitai įrangai. „Telia Company“ grupė užsibrėžė strateginę viziją iki 2030 m. pasiekti nulinę anglies dvideginio emisiją, rūšiuoti arba perdirbti visas atliekas ir į šias veiklas įtraukti 100 proc. darbuotojų. Technologijų aptarnavimui reikalingos energijos suvartojimo mažinimas grupei svarbus ne tik ekonominis, bet ir aplinkosauginis tikslas.Nuo 2014 m. paslaugas „Telia“ teikia naudodami tik žalią lietuvišką energiją – elektros energiją iš atsinaujinančių energijos išteklių, kuri gaminama Kauno hidroelektrinėje. Vienas pagrindinių „Telia“ siekių – tapti ekologiškiausia bendrove Lietuvoje. Šį tikslą pasiekti turėtų padėti ir naujoji bendrovės būstinė Vilniuje, kuri, lyginant su įprastais biurų pastatais, naudoja 40 proc. mažiau energijos, 55 proc. mažiau vandens ir išmeta 46 proc. mažiau anglies dvideginio. Be to, mažiausiai dešimtadalį būstinei reikalingos elektros energijos pagamina ant stogo įrengti saulės moduliai, o pastato sanitariniuose mazguose naudojamas lietaus vanduo, kurį surenka specialūs lietaus vandens kolektoriai.


„Darbuotojai visapusiškai skatinami prisidėti prie gražesnės ateities kūrimo. Biure nenaudojame plastikinių ar popierinių puodelių, atliekas rūšiuojame, o spausdiname tik būtinus dokumentus. Taip pat stengiamės, kad į darbą būtų patogu atvykti aplinkos neteršiančiomis transporto priemonėmis. Pavyzdžiui, darbuotojai, važinėjantys elektromobiliais, mūsų stovėjimo aikštelėje lengvai gauna vietą jam pastatyti, taip pat ir nemokamą įkrovimą. Dalis stovėjimo aikštelės skirta ir dviratininkams bei paspirtukų naudotojams. Negana to, dviračiu į darbą atvykstantys žmonės turi galimybę nusiprausti pastate įrengtuose dušuose“, – pasakoja bendrovės „Telia“ technologijų vadovas Andrius Šemeškevičius.


Technologinės naujovės padeda taupyti energiją


Pasak A. Šemeškevičiaus, „Telia“ įkvėpimo semiasi iš pasaulyje pasiteisinusių gerųjų patirčių ir nuolat diegia technologines inovacijas, kurios dar labiau padeda taupyti energiją.


Bendrovė turi daugiausiai duomenų centrų Lietuvoje, o šiuose centruose naudojama unikali serverių vėsinimo technologija „Kyoto Cooling“. Ši technologija leidžia serverių išmetamą karštą orą atšaldyti vėsesniu aplinkos oru.


„Tokia šaldymo sistema užtikrina itin aukštą metinį PUE (energetinio efektyvumo koeficiento) vidurkį – 1,09. Tai reiškia, kad serveriams aptarnauti papildomai nereikia nė 10 proc. jų darbe sunaudojamos elektros energijos. Per metus sistema net 83 proc. laiko visiškai nenaudoja papildomo aušinimo. „Kyoto Cooling“, lyginant su įprastinėmis vėsinimo technologijomis, per metus CO2 emisiją sumažina 700 tonų ir sutaupo 650 000 kWh – tiek elektros metams užtenka daugiau nei 500 Lietuvos šeimų. Taip pat dalis šilto oro iš duomenų centrų panaudojama bendrovės patalpoms šildyti“, – kalba Andrius Šemeškevičius.


Techninėse bendrovės patalpose įrengta savaiminio aušinimo (free-cooling) sistema taip pat padeda sutaupyti daug elektros energijos.


„Daugelyje techninių patalpų ir serverinių šiluminė apkrova būna tokia didelė, kad patalpas reikia vėsinti visus metus, net ir žiemą. Todėl jose sumontavome kaloriferius (oro šildymo įtaisus), kurie taip pat vėsinami lauko oru. Tokiu būdu sutaupome iki 45 proc. kompresoriuje suvartojamos elektros energijos“, – sako A. Šemeškevičius.


Sumaniai tausoti energiją padeda ir paprasti sprendimai


Papildomai siekiant sumažinti energijos vartojimą, vėdinant didžiuosius administracinius ir techninius pastatus, jų stogus per pastaruosius metus bendrovė padengė baltai, kad vasarą stogų paviršiai kuo mažiau įkaistų. Dėl šios priežasties saulėtomis ir karštomis dienomis „Telia“ patalpų temperatūra būna keliais laipsniais žemesnė, o tai reiškia, kad reikia mažiau elektros energijos patalpų aušinimui.


Siekdama sumažinti mobiliosioms bazinėms stotims reikalingos energijos vartojimą, „Telia“ įdiegė išmanią stočių „migdymo“ programą, kuri mažos apkrovos metu, pavyzdžiui, naktį, tinkle išjungia dalį bazinių stočių.


„Vos tik atsiranda mobiliųjų duomenų poreikis, „mieganti“ stotis pabunda ir įjungia pilną darbinį režimą. Ši pažangi technologija leidžia ne tik sutaupyti iki 30 proc. elektros energijos, bet ir „švarina“ radijo eterį – tai reiškia, kad „mieganti“ stotis be reikalo savo dažniais netrukdo kitoms radijo stotims. Kol tokios technologijos neegzistavo, visos bazinės stotys dirbo pilnu pajėgumu, tuščiai sudegindamos labai daug energijos“, – kalba „Telia“ technologijų vadovas.


Bendrovė taip pat ką tik baigė dvejus metus trukusį „Telia“ IP tinklo įrangos keitimo projektą, kuris 4 kartus padidino „Telia“ tinklo talpą ir užtikrino duomenų augimo pajėgumus artimiausiems penkeriems metams. Tuo pat metu buvo pakeisti daugiau nei 170 ryšio mazgų visoje Lietuvoje, kurie naudoja gerokai mažiau elektros energijos, o šviesolaidinio interneto tinklu duomenis „Telia“ perduoda beveik be energijos nuostolių.Visos teisės saugomos © Lietuvos Respublikos energetikos ministerija