UAB „Energus“: įmonėms energetinis efektyvumas turėtų rūpėti ne tik dėl sutaupomų pinigų


Inovatyvius energijos taupymo sprendimus įmonėms diegianti ir prie ateities energetikos strategijos kūrimo prisidedanti bendrovė „Energus“ pastebi, kad vis dar nemažai įmonių nesiryžta investuoti į didesnį energetinį efektyvumą. Tačiau, pasak įmonės vadovo Povilo Šidlausko, Lietuvos įmonės neturėtų atsilikti nuo pasaulinių tendencijų – laikas suprasti, kad energetinis efektyvumas svarbus ne tik dėl finansų taupymo, bet ir dėl aplinkosaugos.

Po Ignalinos atominės elektrinės uždarymo elektros energijos kainos išaugo. Dėl šios priežasties vis daugiau įmonių pradėjo domėtis galimybe energiją vartoti taupiau. Kaip tik tada įmonei „Energus“ ir kilo idėja rinkai pasiūlyti energijos taupymo paslaugas.


Investuodamos į energijos vartojimo efektyvumo didinimą, įmonės automatiškai sumažina išlaidas kitur, pavyzdžiui, įrenginių priežiūrai. Dėl to likusios lėšos gali būti investuojamos į įmonių teikiamų paslaugų kokybės gerinimą. Kuo greičiau įmonės pereina prie energetinio efektyvumo lygio didinimo, tuo mažiau jautrios energijos kainų augimui ir konkurencingesnės jos tampa.


„Pirmieji mūsų energijos taupymo projektai buvo elementarūs pastatų inžinerinių sistemų automatizavimo sprendimai, o šiandien jau esame išvystę tikrai platų paslaugų spektrą: energetiniai auditai, investicijų atsiperkamumo analizė, energijos taupymo sprendimų projektavimas inžinerinėse sistemose, sistemų ir sprendimų diegimas, bendravimas su energijos tiekėjais ir kainodaros peržiūrėjimas. Po visų sprendimų sukūrimo ir įdiegimo, turime paslaugą, kurią vadiname „Energy support“. Ši paslauga leidžia nuotoliniu būdu palaikyti energetinio efektyvumo lygį klientų objektuose“, – pasakoja „Energus“ generalinis direktorius Povilas Šidlauskas.


Lietuvoje nuotoliniu būdu energetinio efektyvumo lygį palaiko virš 180 objektų. Nors iš pradžių „Energy support“ paslaugos tikslas buvo tik energetinio efektyvumo lygio palaikymas per atstumą, dabar paslauga ištobulinta iki išmanaus viso pastato nuotolinio eksploatavimo.


„Šiandien mes ir toliau stipriai vystome šią paslaugą. Gavome Lietuvos verslo paramos agentūros 1,2 mln. Eur finansavimą pagal 2014-2020 m. Europos Sąjungos fondų finansavimo priemonę „Intelektas. Bendri mokslo-verslo projektai“. Mūsų projekto tikslas – sukurti savaime besimokančius algoritmus, kurie leis dar labiau automatizuoti „Energy support“ paslaugą ir sumažinti žmogiškosios klaidos riziką“, - sako P. Šidlauskas.

Povilo Šidlausko teigimu, bendrovė „Energus“ dirba nuo idėjos iki galutinio rezultato ir su išmanaus serviso pagalba prisiima atsakomybę už inžinerinių sistemų veiklą visą prižiūrimo pastato gyvavimo laiką. Įmonės teikiamomis paslaugomis pasitiki ir garsūs vardai.


„Didžiausi mūsų klientai – „Norfa“ ir LIDL parduotuvių tinklai. Dirbame su „Girteka“ ir didžiausiomis statybų įmonėmis, pavyzdžiui, „Mitnija“. 2015 metais pastatytas „Porsche“ salonas, jame energetinio efektyvumo sprendimai suderinti su aukšto lygio komfortu. Mūsų užsakovas „Baltisches Haus“ pastatė pirmąjį Baltijos šalyse A+ energetinės efektyvumo klasės prekybos centrą „Žali“ Balsių gyvenvietėje Vilniuje“, – apie darbus su klientais kalba „Energus“ įmonės vadovas.


Lietuvos įmonėms yra kur pasistūmėti


Naujai besikuriančioms įmonėms „Energus“ vadovas patartų atlikti analizę, kiek kainuotų pastatyti pastatą, jo eksploatacija ir kokie numatomi ilgalaikiai energetiniai kaštai. Visgi, pasak Povilo Šidlausko, energetiniu efektyvumu galėtų domėtis ir daugiau Lietuvos įmonių.


„Energetinio efektyvumo plėtojimas padidina pirminius kaštus, bet sumažina išlaidas ilguoju laikotarpiu. Energijos naudojimas pasaulyje sparčiai auga, todėl energetinio efektyvumo palaikymas – vienas iš būdų suvaldyti energijos naudojimo kiekius. Deja, ne visoms Lietuvos įmonėms rūpi energetinio efektyvumo didinimas. Užsienio kapitalo įmonėms tai svarbiau – jos vertina ne tik sutaupytus pinigus, bet ir mažiau teršiamą aplinką. Pavyzdžiui, LIDL nori visoje Europoje diegti energetinio efektyvumo modelius. Be to, kuo tvaresnė įmonė – tuo ji labiau patinka klientams. Vartotojai kreipia daug dėmesio į tai, kaip įvairios kompanijos veikia aplinką. Tyrimai atskleidžia, kad mažesnę žalą aplinkai darančios įmonės vartotojams atrodo patrauklesnės ir atsakingesnės“, – sako P. Šidlauskas.


Jis mano, kad kai kurių įmonių nenorą efektyvinti energijos vartojimą lemia edukacijos trūkumas.


„Tik apie 10-20 procentų įmonių susidomi energetinio efektyvumo didinimu. Per 8 „Energus“ gyvavimo metus Lietuvos įmonės šiuo klausimu pasistūmėjo mažai. Pasitaiko net tokių atvejų, kai kompanijų energetikai ir technikos direktoriai įžvelgia tam tikrą grėsmę, kad, įdiegus inovacijas, jie bus išmesti iš darbo. Taigi svarbus ir žmonių informuotumo energetikos klausimais didinimas“, – apibendrina „Energus“ vadovas.
Visos teisės saugomos © Lietuvos Respublikos energetikos ministerija